قلم ذهن
درباره وبلاگ


---------------------
قلم ذهن یک سایت شخصی بوده و بخش مهم آن معطوف به مطالب تخصصی عمرانی می باشد.

:manager
mehdi kheradmand

:Job
Supervisor Engineer
&
.CEO In Sivestan Sazaeh Shargh Co

:‎COLLEGE‎
Islamic Azad University of Zahedan
(Civil Engineering)
International university of chabahar
(Masters Of Hydraulic Structures)

مدیر وبلاگ : مهدی خردمند
نویسندگان
سه شنبه 27 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند

در این قسمت، قصد داریم برخی از اصطلاحات متداول در بازار سهام را که تاکنون بارها شنیده‌اید، برای شما تشریـح کنیم

 

نماد ........................................................................................................

نماد، در واقع نام اختصاری شرکت های پذیرفته شده در بورس است. برای مثال، نماد شرکت پتروشیمی خارک در بورس، شخارک (به کسر ش) است. حرف اول نماد، برگرفته از صنعتی است که شرکت در آن قرار دارد و بخش دوم نماد، در واقع خلاصه نام شرکت است. مثلا در نماد شخارک، حرف ش بیانگر صنعت شیمیایی و کلمه خارک، مخفف عبارت پتروشیمی خارک است. فعالان بورس، عمدتا بجای استفاده از نام کامل شرکت ها، نماد آنها را بکار می برند.

 

توقف نماد ........................................................................................................

گاهش اوقات، معاملات سهام برخی شرکت ها در بورس بصورت موقتی، متوقف می شود. در این حالت، اصطلاحا می گویند نماد شرکت متوقف شده است. عمدتا بورس زمانی نماد یک شرکت را متوقف می کند که رویدادی حائز اهمیت درخصوص آن شرکت اتفاق افتاده باشد، به نحوی که این رویداد بتواند موجب افزایش یا کاهش بیش از اندازه قیمت سهام شرکت شود. برای مثال، قبل از برگزاری مجامع سالیانه شرکت، نماد آن شرکت متوقف می شود، زیرا در مجمع سالیانه، سود سهامداران مشخص خواهد شد و این موضوع، می تواند بر قیمت سهم بعد از مجمع، تأثیر زیادی داشته باشد. طبیعتا توقف نماد در اینگونه موارد، به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا پس از انتشار اطلاعات کامل و شفاف شدن وضعیت شرکت، در شرایط یکسان و عادلانـه، درخصوص خرید، فروش و یا نگهداری آن سهم تصمیم گیری کنند.

مجمع ........................................................................................................

به گردهمایی سهامداران و مدیران شرکت که به منظور تصمیم گیری درخصوص مسائل مهم شرکت برگزار می شود، مجمـع گفته می شود. سهامداران شرکت، متناسب با میزان سهم خود، در مجامع حق رأی دارنـد. هیئت مدیره شرکت موظف است حداقل 10 روز قبل از برگزاری مجمع، آگهی برگزاری مجمع را در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده است، منتشر کند تا سهامداران از این موضوع مطلع شوند. مجامع شرکت ها به دو دستـه تقسیم می شوند:

1- مجمع عادی سالیانه 2- مجمع فوق العاده

1- مجمع عادی سالیانه

هیئت مدیره شرکت موظف است هر سال یک بار، سهامداران شرکت را دعوت کرده و گزارش عملکرد سالیانه خود را به سهامداران ارائه نماید. به این گردهمایی، مجمع عمومی سالیانه گفته می شود. در مجمع عمومی سالیانه، همچنین درخصوص موارد مهمی مانند میزان سود تقسیمی به سهامداران و انتخاب اعضای هیئت مدیره، رأی گیری می شود.

2- مجمع فوق العاده

بجز مجمع سالیانـه، هر مجمع دیگری که توسط شرکت برگزار شود، مجمع فوق العاده نام دارد. در مجامع فوق العاده عمدتا درخصوص مواردی مانند افزایش سرمایه شرکت، تغییر نشانی و نام شرکت و... تصمیم گیری می شود...


.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند

حتما این سوال برای شما ایجاد شده است كه سرمایه‌گذاری در بورس و خریـد سهام شركت‌ها، چه نفعـی برای شما دارد؟ به عبارت دیگر، چه دلیلی دارد كه فرد، به جای گزینه‌های متعددی كه برای سرمایه‌گذاری وجود دارد، خرید سهام و سرمایه‌گذاری در بورس را انتخاب كند؟ اگر ادامه مطالب را مطالعه کنید، پاسخ این سوالات را دریافت خواهید كرد.

1. كسب درآمد

یكی از اهداف اصلـی هر فرد در سرمایه‌گذاری كسب سود و درآمد است. سرمایه‌گذاری در بورس، اگر به‌صورت صحیـح و اگاهانـه باشد، از دو طریـق این هدف را تأمین می‌كند: یكی دریافت سود نقدی و دیگری افزایش قیمت سهام.

شركتی كه شما سهام آن را خریداری می‌كنید، درصورتی كه عملكرد موفق و سودآوری داشته باشد، سالانه مقدار قابل توجهی سود به دست می‌آورد. براساس قانون، سود شركت متعلق به سهامداران آن شركت است، بنابراین افرادی‌كه سهام یك شركت را در اختیار دارند، به میزان سهم خود، در سود شركت نیز سهیم هستند. البتـه شركت‌ها لزوما همـه سود سالانه خود را بین سهامدارانشان تقسیم نمی‌كنند، چون ممكن است برای توسعه فعالیت‌هایشان نیاز به پول داشته باشند. بنابراین ترجیح می‌دهند بخشی از سود سالانه را بین سهامداران توزیـع كنند و بخش دیگری از سود را هم در فعالیت‌های توسعه‌ای شركت صرف كنند. به سودی كه سالانه، بین سهامداران توزیع می‌شود، سود نقدی یا اصطلاحا DPS گفته می‌شود. دریافت سود نقدی، اولین روش كسب درآمد توسط سهامداران است. برای مثال، شركتی را فرض كنید كه ارزش سهامش در بورس 150 تومان است. اگر این شركت در پایان سال 15 تومان سود بین سهامدارانش تقسیم كند، در واقع به میزان 10 درصد سود نقدی به سهامدارانش داده است.

اما درآمد سهامداران فقط به سود نقدی محدود نمی‌شود. وقتی یك شركت عملكرد خوب و موفقیت‌آمیزی داشته باشد، تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید سهام آن شركت در بورس افزایش می‌یابد، بنابراین سرمایه‌گذاران حاضر خواهند بود تا مبلغ بیشتری را برای خرید سهام آن شركت بپردازند، در نتیجه قیمت سهام شركت در بورس افزایش می‌یابد. افزایش قیمت سهام شركت در بورس نیز باعث افزایش درآمد و دارایی سهامداران آن شركت می‌شود.

در مثال قبل، فرض كنید قیمت سهام شركت موردنظر كه پارسال 150 تومان بوده، در پایان سال، به علت عملكرد موفق شركت به 195 تومان رسیده است، یعنی 30 درصد افزایش یافته است. بنابراین، سهامداران شركت، علاوه‌بر آنكه 10 درصد سود نقدی دریافت كرده‌اند، 30 درصد هم از محل افزایش قیمت سهام شركت سود به دست می‌آوردند، یعنی در طول یكسال 40 درصد سود به دست آورده‌اند.

البته باید توجه داشت كه اگرچه شركت‌هایی كه سهامشان در بورس خرید و فروش می‌شود، همگی جزو شركت‌های بزرگ، معتبر و موفق كشور هستند، اما هر شركتی عملكرد و سودآوری خاص خود را دارد و سرمایه‌گذاران باید موقع خرید سهام شركت، اطلاعات شركت مربئط را به طور دقیق بررسی كنند تا بتوانند درآمد قابل قبولی داشته باشند.

نكته دیگری كه باید مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد این است كه شركت‌ها، سیاست‌های متفاوتی در توزیع سود نقـدی دارنـد، به این معنا كه برخی شركت‌ها ترجیح می‌دهند كه سود نقدی كمتری توزیع كنند و بیشتر سود سالانه خود را برای توسعه شركت به‌كار بگیرند، اما برخی دیگر از شركت‌ها، معمولا بخش عمده سود خود را بین سهامداران توزیع می‌كنند. شما در هنگام خرید سهام شركت، باید به این موضوع توجه كنید كه آیا دریافت سود نقدی سالیانه برایتان اهمیت دارد یا اینكه دید بلندمدت‌‌تری دارید و بیشتر، تمایل دارید ارزش سهامتان افزایش یابد. برای مثال، بازنشستگانی كه ترجیح می‌دهند سود سالانه و مستمر را برای تأمین مخارج خود دریافت كنند، بهتر است سهام شركت‌هایی را انتخاب كنند كه سیاست توزیع سود نقدی بیشتری دارند، اما جوانی كه دوست دارد ارزش سهامش در چند سال آینده، افزایش قابل توجهی داشته باشد، سهام شركتی را ترجیح می‌دهد كه سیاست توسعه‌ای در پیش گرفته و بخش قابل توجهی از سود سالانه را به این امر اختصاص می‌دهد. این موضوع را می‌توانید از سیاست‌های گذشته شركت‌ها تشخیص دهید كه آیا شركت مورد نظر بیشتر به توزیع سود علاقه‌مند است یا به توسعه شركت.

2. امنیت و شفافیت در سرمایه‌گذاری

اگر به شما بگویند با سرمایه‌گذاری در كاری، می‌توانید سرمایه خود را در یكسال چند برابر كنید، ولی شما از جزئیات و كیفیت این سرمایه‌گذاری مطلع نباشید، مثلا ندانید قرار است پول خود را در چه كاری سرمایه‌گذاری كنید؟ آیا این كار شرعی و قانونی است یا نه؟ آیا اصلا فردی كه ادعای چند برابر كردن پول شما را مطرح كرده، فرد مطمئن و مورد اعتمادی است یا نه؟ آیا سرمایه شما باز خواهد گشت یا امكان كلاهبرداری در آن وجود دارد؟ و هزاران اما و اگر دیگر. در یك‌چنین شرایطی، آیا حاضر به سرمایه‌گذاری خواهید شد؟ طبیعتـا پاسخ اغلب شمـا منفی است.

یكی از مهم‌ترین مزایای سرمایه‌گذاری در بورس، امنیت در سرمایه‌گذاری و برخورداری از حمایت قانون و مقررات است. در برنامه‌های قبل، به جایگاه حیاتی بورس در اقتصاد اشاره كردیم و گفتیم كه به دلیل همیـن اهمیت بالا، قوانین و مقررات متعددی درباره بورس و حمایت از سرمایه‌گذاران در این بازار تصویب شده است كه این امر، امنیت بورس را برای سرمایه‌گذاری تضمیـن می‌کند.

برای مثال، اگر فردی سهام شركتی را در بورس خریداری كند و شركت مذكور، در پایان سال، باوجود تصویب سود نقدی، از پرداخت سود در مهلت مقرر خودداری كند، سهامدار می‌تواند از شركت مذكور شكایت كـرده و سود خود را دریافت نماید.

یا مثلا شركت‌هایی كه سهامشان در بورس خرید و فروش می‌شود، موظف هستند اطلاعات مالی و عملكردی خود را بصورت مستمر، منتشر نمایند تا سرمایه‌گذاران، با اطلاع و شناخت كافی نسبت به وضعیت یك شركـت‌، درباره خرید یا فروش سهام آن شركت تصمیم‌گیری كنند. درصورتی كه شركتی برخلاف قوانین و مقررات، اطلاعات خود را منتشر نكند، اعضای هیأت مدیره شركت مسئول خواهند بود و به خاطر این اقدام، باید به مراجع حقوقی پاسخگو باشند.

بنابراین، اگرچه شركت‌های پذیرفته شده در بورس، شركت‌های بزرگ و معتبری هستند و اغلب دچار چنین مشكلاتی نمی‌شوند، اما در عین حال قانونگذار با درنظر گرفتن این تمهیدات، اطمینان لازم را برای سهامداران فراهم می‌كند كه نهایت تلاش برای جهت حفظ و استیفای حقـوق آنان به عمل آمده است.

همچنین همانطور كه گفته شد، براساس قوانین و مقررات، شركت‌هایی كه سهامشان در بورس خرید و فروش می‌شود موظف‌اند كلیه اطلاعات حائز اهمیت خود اعم از اطلاعات مالی، برنامه‌ها و... را به بورس اعلام كنند. بورس نیز پس از بررسی اطلاعات ارسالی از سوی شركت‌ها، این اطلاعات را در شرایط یكسان، برای اطلاع سهامداران منتشر می‌كند. به‌علاوه، بورس بصورت لحظه‌ای، كلیه اطلاعات مربوط به آخرین وضعیت معاملات انجام شده در بورس، قیمت سهام، میزان عرضه و تقاضای موجود برای هر یك از سهام‌ها، میزان خرید و فروش صورت‌گرفته بر روی سهام و... را ازطریق اینترنت منتشر می‌كند و سرمایه‌گذاران می‌توانند با بررسی و تحلیل این اطلاعات، نسبت به خرید سهام جدید و یا فروش سهامی كه در اختیار دارند، تصمیم‌گیری كنند. این موضوع -كه از آن، به شفافیت در بورس یاد می‌شود- باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران در شرایط یكسان و عادلانه ازنظر میزان دسترسی به اطلاعات، تصمیم‌گیری نمایند. بنابراین، می‌توان سرمایه‌گذاری در بورس را یك سرمایه‌گذاری كاملا شفاف دانست.

3. حفظ سرمایه در مقابل تورم

به‌طور معمول، ارزش پول در طول زمان،خود به خود كاهش می‌یابد و با توجه به تورم موجود در جامعه، در صورتی كه افراد پس‌اندازهای خود را در جای مناسبی سرمایه‌گذاری نكنند، ارزش آن كاسته خواهد شد. برای حفظ ارزش پول در طول زمان، مناسب‌ترین راه حل، سرمایه‌گذاری است؛‌ البته سرمایه‌گذاری در فعالیت‌هایی كه بتواند بازدهی بیشتر از كاهش ارزش پول ناشی از تورم داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در بورس، یكی از این بهترین این روش‌هاست.جالب است بدانید براساس آمارها، متوسط سود سرمایه‌گذاری در بورس در دوره 20 سال اخیر، یعنی از از ابتدای سال 1370 تا اوایل سال 1391 به مراتب بیشتر از بازدهی سرمایه‌گذاری در بازارهایی مثل طلا، ارز و مسكن بوده است، اگرچه ممكن است این بازارها، در مقاطعی نوسانات زیادی را هم تجربه كرده باشند.

اما سرمایه‌گذاری در بورس چگونه به حفظ ارزش پول در مقابل تورم كمك می‌كند؟

همانطور كه قبلا هم گفتیم، افراد با خرید سهام یك شركت، در واقع به نسبت سهمی كه خریداری كرده‌اند، در منافع این شركت، یعنی دارایـی‌های شركت و همچنین سود و زیان آن سهیم می‌شونـد. طبیعتا در طول زمان، اولا ارزش دارایی‌های شركت متناسب با تورم افزایش می‌یابـد و ثانیا، شركت در اثر فعالیت‌های اقتصادی كه انجام می‌دهد، سود قابل قبولی به دست می‌آورد، بنابراین افرادی كه اقدام به خرید سهام شركت می‌كنند- البته درصورتی كه انتخاب صحیح و آگاهانه‌ای داشته باشند- می‌توانند سرمایه خود را در مقابل تورم حفظ كنند.

4. قابلیت نقدشوندگی خوب

یكی از ویژگی‌های یك دارایی خوب، این است كه قابلیت نقدشوندگی بالایی داشته باشد؛ یعنی بتوان آن را سریع به پول نقد تبدیل كرد.

برای هر کسی، در طول زندگی ممکن است شرایطی پیش ‌آید كه نیاز به نقد كردن دارایی‌های خود پیدا کند. نقدكردن دارایی‌ها علاوه بر این كه مشكلات خاص خود را دارد، نیازمند زمان است. فرض كنید شما سرمایه‌ی خود را به یك دستگاه آپارتمان تبدیل كرده‌اید و اکنون، به دلیل شرایطی، به پول نیاز پیدا كرده‌اید و می‌خواهید آپارتمان را بفروشید. روشن است که شما، از زمان تصمیم به فروش تا فروش و دریافت وجه آن با مشكلات فراوانی مثل پیدا شدن مشتری، توافق برای معامله، انتقال سند و... مواجه خواهید بود.

اما افرادی كه با خرید سهام و یا سایر انواع اوراق بهادار، در بورس سرمایه‌گذاری می‌كنند، به محض تصمیم به فروش كافی است به اولین كارگزاری بورس در سراسر كشور مراجعه نمایند و تقاضای فروش خود را ثبت كنند. حتی در شرایط بحرانی نیز در صورتی كه شما سهام خود را به قیمت اندكی كمتر از قیمت روز بازار برای فروش عرضه كنید، در كوتاه‌ترین زمان ممكنبه پول نقد تبدیل خواهد شد. این شرایط سبب شده است تا درجه‌ی نقدشوندگی اوراق بهادار نسبت به سایـر سرمایه‌گذاری‌ها بالاتر باشد.

5 . مشاركت در تصمیم‌گیری برای اداره‌ی شركت‌ها

افرادی كه سهام یک شرکت را می‌خرند، می‌توانند با حضور در مجامع و رأی دادن، به نسبت سهمی كه در اختیار دارند، در تصمیم‌گیری‌های شركت و نحوه اداره‌ی آن مشاركت ‌کنند. این افراد با استفاده از حق‌رأی خود، قادرند هیئت‌مدیره‌ی شركت را انتخاب نمایند، درباره طرح‌های جدیدی كه مدیران شركت پیشنهاد می‌كند، اظهارنظر كنند و همچنین می‌توانند میزان سود تقسیمی به سهامداران شركت را مشخص كنند؛ خلاصه این که این افراد به عنوان صاحبان اصلی شركت در تصمیم‌گیری‌های شركت مشاركت می‌كنند. البته همانطور كه گفتیم، میزان اثرگذاری هریك از سهامداران در تصمیمات شركت به میزان سهامی است كه در اختیار دارد و بنابراین، افرادی كه سهام بیشتری در اختیار دارند، می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های شركت نقش مؤثرتری ایفا كنند.

نوع مطلب : مطالب آموزشی بازار بورس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند

بازاری كه ما از آن، با عنوان بورس صحبت می‌كنیم، با بازارهای متداول مثل بازار طلا، بازار خودرو، بازار فرش و... كه اغلب شما با آنها آشنا هستید، تفاوت‌های عمده‌ای دارد.شاید بتوان رسمی‌بودن، شفافیت و برخورداری از پشتوانه محكم قانونـی را مهمترین تفاوت‌های بورس با بازارهای سنتـی دانست.به این معنا كه:

اولا بورس، برخلاف بازارهای سنتی، یك بازار كاملا رسمی است و خرید و فروش در آن، براساس قوانیـن، مقررات و ضوابط مشخـص و نظام‌مند انجام می‌شود.

تفاوت دوم بورس با بازارهای سنتی، شفافیت بالای بورس است، به این معنا كه وقتی كه فردی تصمیم به خرید یا فروش سهام یك شركت در بورس می‌گیرد، به راحتی و تنها صرفا با دسترسی به اینترنت، می‌تواند به همه اطلاعات مربوط به آن شركت دسترسی داشته باشد و بعد از بررسی كامل این اطلاعات، درباره خرید یا فروش سهام آن شركت تصمیم‌گیری كند، درحالیكه بازارهای سنتی از چنین شفافیتی برخوردار نیستنـد.

تفاوت سوم بورس با بازارهای سنتـی هم به برخورداری فعالان بورس از پشتوانه قانونـی مربوط است؛ زیرا به دلیل اهمیت فوق‌العاده بورس در نظام اقتصادی كشور، قانون‌گذار قوانین، مقررات و ساختارهای لازم را برای حفظ حقوق سرمایه‌گذاران در بورس درنظر گرفته است تا سرمایه‌گذاران، با اطمینان خاطر از عدم بروز اتفاقاتی مثل سوء‌استفاده، كلاهبرداری و... در این بازار سرمایه‌گذاری كنند؛ مزیتی كه در بازارهای سنتی وجود نـدارد.از تفاوت بورس با بازارهای سنتی كه بگذریـم، بهتر است اشاره‌ای هم به نقش بورس و به طور مشخص، بورس اوراق بهادار در اقتصاد جامعه داشته باشیـم.

اشاره كردیم كه به‌علت اهمیت بالای بورس در اقتصاد كشورها، قوانیـن و مقررات متعددی در زمینه بورس و حمایت از سرمایه‌گذاران این بازار در همه‌جای دنیا به تصویب رسیده و اجرا می‌شود. اما چرا بورس تا این اندازه، در نظام اقتصادی كشورهـا اهمیت دارد؟

فرض كنید شركتـی پس از انجام مطالعات كارشناسی، به این نتیجه رسیده است كه با افزایش تعداد خطوط تولید خود، می‌تواند محصول جدیـدی را به بازار عرضه كند. طبیعتا موفقیت شركت در راه‌اندازی خط تولید جدید، منجر به افزایش میزان تولید، فروش و سودآوری شركت، ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر، خودكفایی در عرصه ملی و در نهایت، رشد و رونق اقتصادی خواهد شد اما شركت برای راه‌اندازی این خط تولید، نیاز به پـول دارد. پس سوال اصلی این است كه منابع مالی مورد نیاز برای راه‌اندازی این خط تولید، چگونه باید تأمیـن شود؟

یك راه متداول، مراجعه مسئولان شركت به بانك و دریافت تسهیلات بانكی است. این روش ازنظر زمانی، معمولا فرایندی زمان‌بر و طولانی است. همچنین هزینه بالایی را به شركت تحمیل می‌كند؛ چون شركت درصورت دریافت تسهیلات، بایدسود تسهیلات را به بانك پرداخت كند و نرخ سود نیز معمولا قابل‌توجه است؛ بنابراین با این روش، ریسك شركت نیز تا حد زیادی افزایش پیدا می‌كند.

اما در كنار این روش، روش دیگـری هم وجود دارد كه تأمین مالـی ازطریق بورس اوراق بهـادار است. در این روش، شركت می‌تواند درصورت پذیرش در بورس، طرح توجیهی خود برای راه‌اندازی خط تولید جدید را به بورس ارائه كند. درصورتی كه كارشناسان بورس تشخیص دادند كه طرح ارائه شده، ازنظر میزان سودآوری و سایر شرایط، طرح قابل قبولی است، به شركت اجازه می‌دهند تا با عرضه و فروش سهام جدید به سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، منابع مالی موردنیاز خود را برای راه‌اندازی خط تولید جدید تأمین كند. به این ترتیب، از یك‌سو شركت توانسته است با سهیم كردن دیگران در طرح خود، به راحتـی تأمین مالی كند. از سوی دیگر نیز، سرمایه‌گذارانی كه طرح شركت را سودآور تشخیص داده‌اند نیزتوانسته‌اند با خرید سهام آن شركت، هر چند به میزان بسیار كم و با سرمایه اندك، در یك طرح سودآور و ملـی، شریك شوند. نتیجه چنین مشاركت مؤثری نیز قطعا، رشد و شكوفایی اقتصاد كشور خواهـد بود.

توجه به این نكته ضروری است كه چون سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، پس از بررسی و تحلیل اطلاعات منتشر شده از سوی شركت‌ها، سهام شركت‌های سودآور و دارای عملكرد قابل قبول را انتخاب می‌كنند، بنابراین بورس در واقع با ایجاد فضای رقابتی، باعث می‌شود که شرکت‌های موفق و سودده، بتوانند از طریق فروش سهام به تأمین مالی بپردازند و برعکس شرکت‌های زیان‌ده به‌طور خودکار از گردونه خارج شوند تا تخصیص منابع، به صورت مطلوب و بهینه انجام شود؛ امری كه به نوبه خود رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. به همین علت است كه كشورهایی كه دارای بورس تکامل یافته‌تر هستند، توانسته‌اند رشد اقتصادی بیشتـری را تجربـه كننـد.

 

نوع مطلب : مطالب آموزشی بازار بورس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند

انواع نیازهای انسان سبب شده است تا در جوامع مختلف، مردم محل¬هایی را به نام بازار ایجاد نمایند. بازار مكانی عمومی است كه درآن خریداران و فروشندگان معاملات خود را مستقیماً یا ازطریق واسطه‌ها انجام می¬دهند.در مطالب گذشته گفتیم كه بورس نیز یكی از انواع بازارهاست. امروزه، بازارها دیگر صرفا به یك مكان خاص محدود نمی‌شوند و می‌توانند در قالب یك شبكه ارتباطی مثل اینترنت تشكیل شوند.

در بازارها دارایی‌های مختلفی مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. در یك طبقه‌بندی كلی، دو نوع دارایی عمده وجود دارد: دارایـی مالی و دارایی واقعی. برای درك بهتر مفهوم بورس، بهتر است ابتدا درباره این دو نوع دارایی توضیح دهیـم.

منظور از دارایی¬های فیزیكی یا دارایی‌های واقعی، همان طور كه از نام آن برمی‌آید، دارایی‌هایی هستند كه جنبه فیزیكی دارند، مثلا خودرو، املاك و مستغلات، لوازم منزل، طلا و.. دارایی‌های فیزیكی هستند اما دارایی‌های مالـی كه به آنها دارایی‌های كاغذی هم گفته می‌شود، دارایی‌هایی هستندكه ارزش آنها به پشتوانه یك دارایی‌ دیگـر تعیین می‌شود. به عنوان مثال، دارنده سهام یك شركت، به نسبت سهام خود در دارایی‌ها و منافع شركت مذكور سهیم می‌شود یا دارنده اوراق مشاركت، به واسطه مشاركت در پروژه‌ای كه اوراق مذكور برای تأمین مالی آن پروژه منتشر شده، سود به دست می‌آورد.

به نظر شما در بورس كدام نوع از این دارای‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد؟ بله! بورس‌ به عنوان یك بازار، محلی است كه انواع دارایی‌ها، اعم از دارایی‌های مالی و یا واقعی در آنجا خرید و فروش می‌شود. به بورسی كه در آن دارایی‌های مالی یا اصطلاحا دارایی‌های كاغذی خرید و فروش می‌شود، بورس اوراق بهادار و به بورسی كه در آن دارایی‌های واقعی یا كالاهای فیزیكی خرید و فروش می‌شود، بورس كالا می‌گوییم. نوع دیگری از بورس به اسم بورس ارز هم وجود دارد كه در آنجا، پول رایـج كشورها خرید و فروش می‌شود.

توجه داشته باشید كه ما در این مجموعه برنامه‌ها، بیشتر به معرفی بورس اوراق بهادار یا اصطلاحـا بازار سهام و نحوه سرمایه‌گذاری در این بازار می‌پردازیـم و از معرفی تفصیلی بورس كالا یا بورس ارز صرف نظر می‌كنیم؛ چون بخش عمده خریداران و فروشندگان بورس كالا را اشخاص حقوقی، اعم از شركت‌ها و سازمان‌ها با رقم‌های معاملاتی بالا تشكیل می‌دهند و بنابراین، موضوعات آن دامنه محدودتری از مخاطبان را در بر می‌گیرد و بورس ارز نیز هنوز در كشور ما راه‌اندازی نشده است.

این در حالی است كه بخش زیادی از خریداران و فروشندگان سهام یا اصطلاحا سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، اشخاص حقیقی‌ هستند كه بعضا حتی با مبالـغ كم و پس‌اندازهای مازاد خود، ازطریق خرید سهام شركت‌ها یا سایر اوراق بهاداری كه در بورس خرید و فروش می‌شود، در این بازار سرمایه‌گذاری كرده‌اند.جالب است بدانید در حال حاضر، بیش از 6 میلیون نفر در بورس كد سهامداری دارند كه این موضـوع، نشان‌دهنـده فراگیـر بودن بورس اوراق بهـادار است. بنابرایـن، مناسب دانستیم بیشتر مباحث این مجموعه آموزشی را به معرفی بورس اوراق بهادار و اصول و شیوه‌های سرمایه‌گذاری در این بازار اختصاص دهیم.

قطعا مطالعه سایر مطالب، شیوه‌های جدید و جالبی از سرمایه‌گذاری را به شما آموزش خواهد داد. مهم نیست چقدر پس‌انداز دارید، مهم این است كه با كمترین مبالغ هـم بتوانیـد یك سرمایه‌گذاری قانونی، سودآور و مؤثر انجام دهید.

 

نوع مطلب : مطالب آموزشی بازار بورس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند

 اولین بورس جهان، در اوایل قرن هفدهم میلادی، در آمستردام هلند تأسیس شد و اولین شركتی هم كه سهامش را در این بورس عرضه كرد، كمپانی هند شرقی نام داشت. اما بورس در ایران، چگونه شكل گرفت؟

مطالعات اولیه درباره تأسیس بورس در ایران، به سال 1315هجری شمسی بر می‌گردد. در این سال، فردی بلژیكی به نام "ران لوترفِلد" پس از انجام مطالعات گسترده درباره‌ی تأسیس بورس در ایران، اساسنامه‌ی داخلی بورس را تهیه و به مسئولان ایرانی ارائه كرد، اما با توجه به شرایط آن زمان و وقوع جنگ جهانی دوم، عملا موضوع بررسی و تأسیس بورس در ایران بیش از 25 سال به تأخیر افتاد.

بالاخره در سال 1341، كمیسیونی در وزارت بازرگانی و با حضور نمایندگان وزارت دارایی، وزارت بازرگانی و بانك توسعه‌ی صنعتی و معدنی ایران تشكیل و موافقت‌‌نامه‌ اولیه تأسیس بورس سهام در این كمیسیون، تنظیم شد.

در اواخر همان سال یعنی سال 41، هیأتـی از بورس بروكسل به سرپرستی دبیركل این بورس برای مشاركت در راه‌اندازی بورس ایران، به كشورمان دعوت شدند و بالاخره پس از چهار سال، در سال 1345 قانون تشكیل بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد به بانك مركزی ابلاغ شد. حدود یك‌سال بعد از ابلاغ قانون تشكیل بورس اوراق بهادار، در پانزدهم بهمن ماه سال 1346، بورس اوراق بهادار تهران با انجام چند معادله بر روی سهام بانك توسعه‌ی صنعتی و معدنی كه بزرگ‌ترین مجتمع واحدهای تولیدی و اقتصادی در آن تاریـخ به شمار می‌رفت، به طور رسمـی فعالیت خود را آغاز كـرد.

بورس ایران در تاریخ 45 ساله فعالیت خود، همواره فراز و فرودهای بسیار زیـادی را تجربه كرده است، اما شاید بتوان گفت یكی از مهم‌ترین تحولات تاریخ بورس ایران، تأسیس قانون جدیدی تحت عنوان قانون بازار اوراق بهادار در اول آذر سال 1384 بوده است كه ضمن رفع برخی نارسایی‌ها و نواقص موجود در قانون اولیه، زمینه توسعه گسترده بورس در ایران را فراهم كرد.

براساس این قانون، بخش نظارتی بورس از بخش‌های عملیاتی آن تفكیك شد، به این معنا كه سازمانی به عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار، به عنوان نهاد نظارتی بورس تشكیل شد. سازمان بورس كه خود تحت نظارت شورایی به اسم شورای عالی بورس فعالیت می‌كند، وظایف متعددی دارد كه یكی از مهم‌ترین وظایف آن، تأسیس و نظارت بر عملكرد بورس‌های مختلف است.

امروز، چهار بورس بزرگ كشـور تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌كنند:

1) بورس اوراق بهادار تهران كه در آن، سهام شركت‌ها و سایر اوراق بهادار مانند اوراق مشاركت خرید و فروش می‌شود.

2) فرابورس ایـران كه در آنجا هم سهام شركت‌هایی كه بنا به دلایلی موفق به پذیرش در بورس اوراق بهادار تهران نمی‌شوند، مورد داد و ستد قرار می‌گیرد.

3) بورس كالای ایران كه در آن، انواع كالاها مانند محصولات پتروشیمی، فلزات، محصولات كشاورزی و ... خرید و فروش می‌شود.

4) و در نهایت بورس انـرژی كه به تازگی تأسیس شده و قرار است در آن، حامل‌های انرژی با محوریت برق، به‌عنوان یكی از مهم‌ترین حامل‌های انرژی، خرید و فروش شود.

گسترش ابزارهای متنوع مالی و فعالیت‌های اطلاع‌رسانی موجب شده تعداد سهامداران در طی سال‌های اخیر رشد نماید. در این مجموعه برنامه‌ها، ما عمدتا به معرفی بورس اوراق بهادار و نحوه سرمایه‌گذاری در این بازار، ازطریق خرید و فروش سهام شركت‌ها و سایر انواع اوراق بهادار می‌پردازیم تا از این رهگذر علاقه‌مندان به فعالیت در این عرصه بتوانند به اطلاعات مفیـد و لازم دست پیدا كنند.

نوع مطلب : مطالب آموزشی بازار بورس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 20 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند


برای هـر کالایـی معمولا یک بازار وجود دارد، بازار خودرو، بازار سیمان، بازار فرش، بازار طلا. بعضی از بازارها سنتی اند و خاطره انگیزند، بعضی هم پیشرفتـه و امروزی. اما همه بازارها، یک ویژگی مشتـرک دارند: آنهم اینکه در آنها، کالاها یا به عبارت دیگر، دارایی های مختلف خرید و فروش می شود، پس مشخص شد که در تعریف کلی، بازار، محل خرید و فروش دارایـی است. اما دارایی چه انواعی دارد. در یک طبقه بندی کلی، دارایی به دو نوع دارایی واقعی و دارایی مالی تقسیم بندی می شود.

اجازه بدهید با یک مثال، در این باره توضیح دهیم. خودرو یک دارایی واقعی یا مشهود است، اما سهام کارخانه خودروسازی، یک دارایی مالـی است، یا مثلا سیمان یک دارایی واقعی است، اما سهام کارخانه سیمان سازی یک دارایی مالی.

بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که به دارایی واقعی، دارایی مشهود و به دارایی مالی، دارایی نامشهود یا کاغذی هم گفتـه می شود.

حالا که با تعریف دارایی های مالـی آشنا شدید، به سراغ مفهوم بورس می رویم. بورس بازاری است که در آن، انواع دارایی های مالی خرید و فروش می شود. دارایی هایی مثل سهام شرکت بزرگ و سودآْور از صنایع مختلف و متنوع مثل خودروسازی، سیمان، مخابرات، بانک و..... این بازار هم قانونی است، هم مطمئن، هم پیشرفته و هم سودآور.

افرادی که ازطریق بورس، سهام شرکت ها را می خرند یا در واقع در بورس سرمایه گذاری می کنند، به نسبت سهامی که خریده اند، در منافع آن شرکت سهیم خواهند شد و چون اغلب شرکت های بزرگ و معتبر در بورس پذیرفته می شود، بنابراین احتمال کسب سود هم در بورس بیشتر است. البته برای انتخاب سهام شرکت ها باید به نکات مهمی توجه داشت که در برنامه های بعدی، به آنها اشاره خواهیم کرد. نکته دیگر اینکه در بورس، صرفا سهام شرکت ها خرید و فروش نمی شود، بلکه سایر انواع اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت نیز داد و ستد می شود که در برنامه های اینده به تفصیل درباره آنها توضیح خواهیم داد.

نوع مطلب : مطالب آموزشی بازار بورس، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 3 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند


قلمرو مقررات ملی ساختمان کلیه فعالیتھای طراحی، اجرا، آزمایش، نگھداری و بھره برداری را در بر می گیرد.

در طراحی، نقشه ھا و محاسبات در اجرا، جزئیات در حال اجرا و اجرا شده، در آزمایش، عین آزمایش  یا گزارش

نتایج آزمایش، در نگھداری، گزارش نگھداری، و در بھره برداری، کیفیت بھره برداری مورد بازبینی و کنترل قرار

میگیردنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 3 تیر 1396 :: نویسنده : مهدی خردمند

موضوع مقررات ملی ساختمان، عملیات ساختمانی است که به یکی از صورتھای زیر انجام میشود:

احداث:یعنی برپا کردن ساختمان در روی زمین خالی؛

بھسازی:یعنی امروزی کردن ساختمان موجود، از طریق تغییر تیغه بندی و فضاھا، نماسازی، تأسیسات

مکانیکی و برقی و یا تقویت عناصر باربر با حفظ استخوانبندی(پی و عناصر باربر)

بازسازی:یعنی دوباره سازی بخشھای عمدهای از ساختمان که در اثر سانحه یا فرسودگی آسیب دیده اند؛

تغییر کاربری :یعنی تغییر نوع بھره برداری از ساختمان، که مستلزم سنجش توانھای فضائی)معماری(

سازه ای، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی ، ] و تأسیسات ترافیکی [ ساختمان موجود برای بھره برداری

جدید و ایجاد تغییرات لازم در معماری، سازه، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی است؛

تعمیر:یعنی تعویض اجزاء فرسوده و از کار افتاده ساختمان، گاھی ھمراه با تغییرات جزئی در فضاھا، بدون

بھسازی یا با اندکی بھسازی؛

تخریب:یعنی خراب کردن تمام یا بخشھائی از ساختمان موجود برای احداث، بھسازی، بازسازی، تغییر

کاربری، تعمیر یا آزاد کردن زمین زیر ساختمان؛

توسعه:یعنی گسترش دادن ساختمان موجود در سطح یا افزودن طبقات به آن؛

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :